rar1803 rar1803
  • 02-01-2024
  • Mathematics
contestada

Adriana spent $24 on fruit punch and lemonade. Fruit punch costs $3 per bottle. Lemonade costs $2 per bottle. How many bottles of fruit punch could Adriana buy if she did not get any lemonade

Respuesta :

2022kay 2022kay
  • 02-01-2024

Answer:

8

Step-by-step explanation:

24/3=8

Answer Link

Otras preguntas

With a 12 V battery, what is the voltage drop across each resistor? In a series circuit the voltage ( DIVIDES / DOES NOT DIVIDE ) across each resistor. The volt
if M (-4,5) is reflected over the line y=x, what are its new coordinates?
Which of the following bonds is the most polar in nature: (1) Cl2 (2) HCl (3) HBr (4) HI
What underlying theme do the four molecular techniques share?
How do organisms get the energy they need?
Why was Georgia governed by different rules than the other southern colonies
All hypothesis contain three things
How did the United States persuade Japanese leaders to sign a trade treaty ?
Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons.Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who offers a better deal?
Why do you need to draw a circle around each seismograph center, using the distance to the epicenter as the radius?