shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Create a real life representation of the following multiplication problem 24(1/3) =8
What is the resolution of the movie coco
What is empirical evidence? (4 points) A prediction of test results before an experiment A retest of experimental results to make them reliable A concl
microeconomics chapter 7
Why is the consumption of dietary supplements considered risky? A. Because they are not officially tested by the government for effectiveness b. Because manuf
the school building has ceilings that are 360cm high. use 1 inch-2.5 cm to find how many inches high our ceilings are.
In 1887, congress passed wich of the following pieces of legislation to regualte railroads?
Which personality trait makes you loyal towards your employer, and truthful in your job?
Will give a brainliest to the first answerer who is correct but all will get 5 starsClick through and select the graph of y = -5x + 1.
Ricardo earns a base salary of $500 a week plus a weekly commission he has earned a commission of $325, $460, $280, $400, $380, and $250 each week for the last