cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best definition for adverb? a word that tells what the subject does a word that points out nouns a word that modifies nouns an
The pressure of a gas in a container is 152 mm Hg, the equivalent to
American colonists sent salted cod to the Caribbean in exchange for molasses and sugar from which they made rum. What was the rum often used to purchase?
Which of the following tools is not used for measurement? A a meter stick B a flask C a graduated cylinder D a thermometer
Write these as a decimal 0.5 0.7 0.33 0.875
what is the nth term for the following 7, 14, 23, 34,47, 62, 79
which action is best to take if you are home and hear a tornado warning
what did the treaty of Versailles mean for Germany and for europe
In Amy Tan's short story “Two Kinds,” the mother is a _____. doctor house cleaner piano teacher writer
Pls help,its for my sister