Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

An expression with negative exponent cannot be written as expression with positive exponent
The ages of five children are such that the second’s age is 3/4 the first’s. The third’s is 1/2 the first’s, the fourth’s is one less than the third’s, and the
Determine the range of the fu
If P(A) = 0.37, P(B) = 0.6 and A and B are independent, what's the P(A and B)?
What is the theme for Kruppel Engels
Divide 20 by g. Then, subtract 7. Which of the following expressions matches the statement above? A. 20 ÷ (g - 7) B. 20 ÷ (7 - g) C. 20 ÷ g - 7 D. g ÷
All of the ratios equivalent to 4:2
calculate the volume 8 cm : Base area = 50 cm² hexagonal pyramid ​
Find the coordinates of M, the midpoint of AB, where A and B have the following coordinates: A(2,12), B(8,4)
7+a y 7+b area y perimetro