teresayarelisaox9h8h teresayarelisaox9h8h
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

Pens are on sale for 3 pens for $6 Karen bought 3 pens Leo bought 1 pen how much more did Karen spend than Leo

Respuesta :

jarens
jarens jarens
  • 03-10-2017
If the correlation is correct, then 1 pen would be equal to $2. In this case, karen spent $2 for each pen for a total of 3 pens for $6. If Leo bought 1 pen, he would spend $2. So, $6-$2=$4. Karen spent 4 more dollars than Leo. If this helped, please mark me brainliest, thank you and if you need more help, feel free to message me! 
Answer Link

Otras preguntas

Joseph drives 125 miles in 2 1/2 hours. At the same rate, how far will he be able to travel in 6 hours
Which one is greater 8.03 or 8.3
Is it true or false that Science and theories had to be changed many times in light of new observations and findings?
sue stacked one box onto another the bottom box had height of 2 1/3 top had 3 2/3 feet how tall were the stacked boxes
Because art is ____________, people sometimes disagree about whether something is a work of art. (Select the best answer.) a. imaginative b. Creative c. subj
11 more than twice a number x
594 7/25 + 89 37/100= please help with this math problem
Describe the process you would use to find the solution to the problem 3 1/4 1 1/3− . Express your answer numerically and with a graphical representation.
What's n = 3 x 45 for 5th grade math please cause I'm not sure how this math goes
Point t bisects uv. find uv if ut = 4 1/2 yards