ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a risk of speeding? A- Mechanical Failure B- Tire Damage C- Greater likelihood of being distracted D- Greater damage on impact
2 1/2 grains to gram
relación social donde se evidencia un fenómeno de violencia.​
A 25.0 g sample of metal at 16.0 °C is warmed to 22.1 °C by 259 J of energy. What is the change in temperature for the metal?
How many grams of Fe(NO3)3 are present in a 20.0 mL sample of a 0.500 M solution?
image Which of the following statements is true for ∠a and ∠b in the diagram?
Types of conclusion In a nut shell, when you look
!!WILL GIVE BRAINLIES PLS HELP!!! Which inequality in vertex form represents the region less than or equal to the quadratic function with vertex (-6, 12) and i
P(-4, 6), Q(2, 5), R(3, -1), S(-3, 0) Use slope to determine whether the following is a parallelogram. Explain why or why not. Find the slope of PQ Find the slo
1. When building a house using bricks a damp course is laid just above the brick foundation. Explain why the damp course is necessary​