herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

The “old man” says he does not have a name. He says, “Who I am is more important.” Who is he?
A fireplace burn 6 same-sized logs in 3 hours. How many logs does the fireplace burn in 9 hours?
3.2 worksheet angles
Could someone help me with this one? I'm a tad stuck. I'll give brainliest to the correct answer!
Select the correct answer Read the title and headings of the passage. Click on the best question to ask before reading the rest of the passage, Have humans alwa
who is the main character in to kill a mocking bird?
For bonds issued 2019, the taxpayer must amortize bond premium using which of the following methods? a. Straight-Line Method b. Constant Yield Method c. Activ
What is the Modified Internal Rate of Return (MIRR) of a project with the following cash flows? The discounting rate is 12%. Year Cash Flow 0
3. Jews believe that the Messiah will come and destroy the Earth. O True Ofalse
What type of radioactive decay will the isotopes 13B and 188Au most likely undergo? a. Beta emission, positron emission b. Beta emission, beta emission c. Pos