Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

I will give brainliest!!!!
6 pounds of tomatoes cost $8.88. At this same rate, how much do 4 pounds of tomatoes cost?

$4.44
$6.66
$5.92
$5.48

Respuesta :

BlurpEconomicsss BlurpEconomicsss
  • 02-12-2017
The answer is C, $5.92.

Divide 8.88 by 6 to get how much it costs per pound.
8.88 / 6 = 1.48
Then, multiply 1.48 by 4 to get how much it costs for 4 pounds.
1.48 * 4 = 5.92
4 pounds of tomatoes costs $5.92
Answer Link

Otras preguntas

Need help on this please
1. A substance containing two ormore elements bonded together.​
Why was credit from America bankers so essential to all the European powers can you explain what happened when that credit was that credit was suddenly cut afte
Effects of UHI on the humans​
Determine the graph of the polar equation r = 9/4-4 sin (theta)​
How are the nominees selected? Who votes? What type of voting is used? Remember the methods we studied in this unit - majority, plurality, plurality with elimin
Hi I need help in this question
Please help. Is algebra.
I need these two answers fast please. What do the Piping Plovers do to protect their young from predators and people? Use TWO details from the article to suppor
Help please it’s bout to be report cards and I have a bad grade