winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

can someone please give me the answer. i suck at geometry
How were African Americans discouraged from voting in the 20th century?
Use the diagram and the following equation to solve for x. (Insert diagram below) 113 + (2x + 5) = 180 x=___
Two number cubes are rolled for two separate events: Event A is the event that the sum of numbers on both cubes is less than 10. Event B is the event that the
is the following statement true or false? if the sum of three numbers is negative then all three numbers are negative, explain.
Write your answer as a mixed number 4 1/3 +5 5/6 - 7 1/8 +29/3
To the nearest tenth of a second, how much time would it take the penny to hit the ground? A. 0.5 seconds B. 0.6 seconds C. 0.7 seconds D. 0.8 seconds
If you are traveling at a speed of 50 miles per hour, how many feet per second is this?
Which choice best describes the main function of chloroplasts? to convert energy from chemical bonds in glucose to ATP to package complex sugars and send them
What has keys but no locks, Space but no room, You can enter but you can’t exit. First to answer CORRECTLY, get's BRAILIEST!!