HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

What's the next number? 7594, 3649, 9253, ......
in what way was maryland different from the other english colonies
Given the following solutions:Solution A: pH of 10Solution B: pH of 7Solution C: pH of 5 Which list has the solutions placed in order of increasing H + concentr
Sebastian swam laps every day in the community swimming pool. he swam 45 minutes each day, 5 days a week, for 12 weeks. in that time, he swam 1,800 laps. what w
What is magnetism? a. the force of attraction or repulsion of magnetic materials b. a property of all rocks c. a type of rock d. a lodestar
Sebastian swam laps every day in the community swimming pool. he swam 45 minutes each day, 5 days a week, for 12 weeks. in that time, he swam 1,800 laps. what w
Who invented the iPhone
A manager of a sporting goods store raises the price of a basketball from $16 to $18. What is the percent of increase?
Which of these is NOT a renewable energy resource? A. biomass B. natural gas C. wind power D. geothermal energy
At the same temperature and pressure, 1.0 liter of CO(g) and 1.0 liter of CO2(g) have A. equal masses and the same number of molecules B. different masses and a