Mar156667 Mar156667
  • 04-12-2015
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen

Respuesta :

c5h11no2
c5h11no2 c5h11no2
  • 04-12-2015
1 dozen = 12
4 • 3 = 12

Because you need 12 muffins, multiply the cost for 4 muffins by 3 to get the total.

$3.50 • 3 = $10.50 

1 dozen muffins costs $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Which element can help evoke a better sense of mood in your writing?
what are the four common characteristics of all organic molecules
What is the mass, in grams, of 28.58 mL of acetone?
what is an organized plan for gathering organizing and communicating information
The main purpose of taxes is to:
how to solve 245 - 137
what is 4 times more than 4
number bonds subtract ten
Negitive 4/5 - 7/8 pls help confused about this
Jake earns between $295 and $305 a day. About how much money does he earn in 15 days? (Show work/steps)