xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Recommend strategies that girls could implement to challenge gender stereotypes in communities
A three-digit positive integer n has the property that when 2024 is divided by n, the remainder is 4. What is the sum of all such three-digit positive integer n
give inscription about revolt of 1857? meet?​
Compare and contrast the structure of plant and animal cell
pleaseeeee i have a exam tmrrrrrr
i glanced _____from (its not away)​
What is the sum of the first 10 terms of this geometric series? Use  . 6,144 + 3,072 + 1,536 + 768 + ⋯
Ask a questions have 2 spinners . The first spinner has the numbers 3,5,7 and the second spinner has the numbers 3,5,8. Is the probability greater or less than
A set of data items is normally distributed with a mean of 45 and a standard deviation of eight. Convert 25 to a Z score
What is underconsumption and how did it affect farms?