gisonXJ4aiyd
gisonXJ4aiyd gisonXJ4aiyd
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

Imabeatsgirl Imabeatsgirl
  • 03-01-2016
1.67 is your answer 13.98 - 3.96=10.02 10.02 divided by 6 = 1.67
Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

4 is what percent of 18​
Which law could you use to simplify the expression (x^4)^9
Why did the Indian student Christian movement reach out to Thurman and his friends
Why would the struggle for civil rights be included in a chapter that explains the Bill of Rights?
What reason would people give at the end of the 1800s for why the United States should expand outside the continent?
In the case of Hamdan v. Rumfeld, the Supreme Court ruled that the military tribunals at Guantanamo Bay violated the...
can someone help me with number 8. please.​
What is 14/80 reduced
BRAINLIEST! - Please help me identify equivalent expressions posted below.
Carmen tiene 16 a?os y sus hermanos peque?os 2 y 3 a?os?Cuantos a?os han de pasar para que el doble de la suma de las edades de los hermanos de carmen sea la mi