Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the HCF of 2 x y and 6 x y?
factoring, x squared +x-6?
what are the 2 types of behavioral responses??
What is nth term for 0 6 24 54 96?
If a - 3= 7, then 2a - 14 =
How many different ways can you group a red apple, a green apple, a tomato, and a banana? (For example , I'll place apples in one group, and non-apples in anoth
Given the volume of a cube is 8 cubic meters, find the distance from any vertex to the center point inside the cube. (A) 1 m (B) √2 m (C) 2√2 m (D) 2√3 m (E) √3
what is the comparative and superlative of many, lazy, smooth, and rough
solve the formula for the indicated variable (b=rw+r,for w  sollution w=____)
What is an object with a very high resistance classified as?