Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the triangle with a= 18.8, b= 11.6, c= 13.8. Round to the nearest tenth.
Which of the following details supportsthe idea that the people broke into tombsin order to steal things?A. "After this, the tomb was resealedbecoming a mystery
These are the questions
how might improvements in the educational system help solve other social problems?​
A sample of glucose ( C6H12O6 ) of mass 8.44 grams is dissolved in 2.11 kg water. What is the freezing point of this solution? The freezing point depression con
1. Describe the structure and function of each of the three types of RNA. 2. Describe the processes of transcription. 3. Describe the process of translation.
what is a supply chain manager
I need the answer to the bottom one not the top.
Help anyone !?????????????????
mtDNA is transferred along material lineage