caprina4p8174c caprina4p8174c
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

jesse wants to buy some lettuce that sells for $0.69 per pound. a single head of lettuce weighs 13 ounces how much will one head of lettuce cost

Respuesta :

amandastevens11 amandastevens11
  • 01-05-2018
Since there are 16 ounces in a solid pound (remember, lb = 16) our first step will be to find out how much it costs per ounce.

[tex]0.69 \div 16 = 0.0431[/tex]
Now we know that the lettuce costs $0.0431 per ounce.

Since the head is 13 ounces, we can now multiply the cost per ounce by the number of ounces.

[tex]0.0431 \times 13 = 0.560625[/tex]
After rounding, we find that the head of lettuce costs a grant total of $0.56 (56 cents).
Answer Link

Otras preguntas

Use aesthetic in a sentence
what is the climate for a fynbos biome
Find the exact value for cos π 12 applying sum and difference formulas involving π 3 and π 4 .
Which choice (s) when rounded to the nearest hundred thousand will result in 600,000?
If y varies directly as x^2 find k when x=2 and y=8
Solve x2+4x+1=0. Please someone help me asap
What happens when the results of a study create an undesirable outcome for the participant?
Write an equation of the line that has a slope of 6 and contains (1,1) in point-slope form.
Jerome earns $200 per month plus $12 for each bike he sells at the bike shop. This month, he wants to earn at least $400. What is the least amount of bikes that
To avoid taking an illegal game or non-game animal, what does a hunter need to understand about the animal?