tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

a number is k units to the left of 0 on the number line. describe the location of its opposite.
what is m/9 - 1 = -2 whats the answer & steps
What's the value of 3 in 310.25
out of 45 times at bat, Raul got 19 hits. Find Rauls batting average as a decimal rounded to the nearest thousandth.
Write the number in two other forms: 0.632 --------- The example reads: 0.200 / 200 thousandths / 200 x 1/1000
change 0.025 , 0.00003 , 0.00197 to scientific notation
4.44 4.044 greater or less
using exactly four 4s and any operations write an expression to equal the number 3
this is for algebra 1 My two numbers add up to 12. Three times my first number plus twice my second number is 29. Which two numbers is she thinking of? Show yo
Twice as number decreased by 9 is 7