awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

what is name one of your teacher​
Question 7 of 10 A railroad freight car with a mass of 32,000 kg is moving at 2.0 m/s when it runs into an at-rest freight car with a mass of 28,000 kg. The car
How old is the sun?​
Which one of the following micronutrients is routinely added to TPN?
who is a jewel in a play "The Lion and the jewel​
the passive voice of Has he taken the book from the table?
What is the area of a cross section that is parallel to face BFGC?
Start Monthly, Juan's net earnings are $6,000, and expenses are $5,500. If Juan saves the difference, how much will Juan have saved after 10 years? 3-0-0
The specific U.S. Department of Health and Human Services (HHS) regulations that apply to research with children are known as Subpart D: Additional Protections
please help me! im having trouble​