shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

if a baseball is thrown upward with a speed of 36.6 m/s, how high will it go? How long will it take to reach the top of its trajectory?
neat and labelled diagram of blood flim​
On dispose d'un carré de métal de 40 cm de côté. Pour fabriquer une boîte parallélépipèdique, on enlève à chaque coin un carré de côté x et on relève les bords
The fine-structure constant, , plays a special role in the structure of matter; its approximate value is 1/137. What is the de Broglie wavelength of an electron
Three reasons why most young people tend to make unhealthy lifestyle choices that could negatively affect their qualify of life
convert the following measurement.[tex]3 \: yards \: inhees[/tex]3 yards. inchees​
Which of the following is NOT a known consequence of sleep deprivation? A) increased inflammation and arthritis B)decreased blood pressure C) increase in the
One of the solutions to the equation 5x^2+b x+12 = 0 is − 4/5. Find the value of b .
what had Andrew been thinking about? How would you like to describe the state of his thoughts? Ans- ​
AASwdrf5gf6gf6fgtgtgtgtggg6dgg