shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

How do you multiply by two digit numbers
please help Which of the following sentences is MOST LIKELY written in passive voice? Jo will have been standing at the corner for an hour. Meg was found t
what are two words that describe the tone in i know why the caged bird sings
on this day in 1850 which became the 31st state?
In the system of feudalism, who owns the land
Monique needs to buy a baseball for $20, a soccer ball for $15, and a set of tennis balls for $12. Monique has a coupon that gives her a discount of x percent o
The tunnel in the story can best be said to be symbolic o
Connotation refers to a word’s _____. A) literal meaning B) dictionary definition C) implied meaning D)denotative meaning
A company manufacturing shirts for a department store decides to create a new style of cotton shirt. The company would most likely produce shirts that will
How do u write fifty four tenths in decimal form?