Bxpecaseyëê
Bxpecaseyëê Bxpecaseyëê
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2016
1 yogurt = 45p
1p = ? yogurt 

1 ÷ 45 = 0.02

5 × 0.02 = 0.10

0.10 yogurt can be bought with 5p (pounds)
Answer Link

Otras preguntas

View of the solar system with Earth at the center and all other planets and stars orbit
Identify the participial phrase and the word it modifies. The neighbors found their house destroyed by fire. Participial phrase: Word modified:
if the same type of fossils are found in two separate rocks, it's likely that the two rock layers
Describe cugoano's experience as he discusses his capture into slavery
red and grey bricks were used to build a decorative wall. the number of redbricks over the number of grey bricks was 5/2. there were 175 bricks used in all. how
Nine college students pool their money to buy pizza. they collect enough to buy 3 large pizzas. each pizza is cut into 12 pieces. of the pizzas are divided even
Help me pleaseeee just a yes or no question
find a rectangular object in you're home: 1: List the dimensions of your box. Be sure to include the units (in, cm, ft, etc.). 2:Describe the shape of the cross
In the late 1920s, the stock market crash caused panicked customers to rush to their banks and withdraw all of their money. The banks also panicked and closed t
Which battle is considered tge first battle of revolutionary war? A) Battle of lexington B) Battle of concord C) Battle of Boston D) Battle of breed ‘s Hill