Bxpecaseyëê
Bxpecaseyëê Bxpecaseyëê
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2016
1 yogurt = 45p
1p = ? yogurt 

1 ÷ 45 = 0.02

5 × 0.02 = 0.10

0.10 yogurt can be bought with 5p (pounds)
Answer Link

Otras preguntas

Determine the linear factors for p3q - pq. A) pq(p + 1)(p - 1) B) pq(p - 1)(p - 1) C) pq(p2 - 1) D) pq(p2 + 1)
The group that makes their own food is
Could really use helps
what are thd differences between pure water and potable water​
Brianna drove home from college traveling an average speed of 62.4 mph and drove back to the college the following week at an average speed of 57.4 mph. If the
PLEASE HELP [Area & Circumference]
write the equation of the line that goes through the coordinates (1,-1) and (0,-3)
-4 (2x+9) + 3x=6-4 (x-3)
Nora bought 100 shares of a technology stock and 200 shares of a mutual fund for 3200. Her sister, Erin bought 300 shares of technology and 50 shares of the sam
what’s the layout to an argumentative essay