AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

If the [h+] of a 0.205m solution of phenol (c6h5oh) at 25ºc is 2.340 10-6, what is the ka for phenol? phenol is monoprotic.
From fourteenth-century germany, the artist ________ the organic forms of the bodies of mary and jesus in order to express pain and suffering.
The_____ form acidic compounds with hydrogen.
What is [tex] \frac{1}{x+2} +\frac{6}{x-5} [/tex] equal to?Please show most of your work!!!Thank you!!
A major weakness of the new constitution was the bill of rights. a. True b. False
How to find the length of a triangle with only one side non right triangle?
1. use the graph of y = sin θ to find the value of sin θ for each value of θ. 270°please help
What country did Texas break away from to become independent?
How have terrorism and the 9/11 attacks changed the policies of the United States in regards to immigrants and terrorism? Discuss the events of 9/11 and the War
What do the tympanic membranes do for the frog?