AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Joan works in a clothing store she earns a salary plus 10 percent of her sales revenue the extra money that is expressed as a percentage of her sales revenue is
what will happen to the sand when you pour water into the river??
help asap.A scientist observes a natural flow of water coming out of a hillside. The hillside is lower than the water table. What feature is the scientist m
If Jasper installs a floor himself, it will take him 7 hours. Working with Yolanda, it will take them 3 hours. If they work together, what is the missing valu
Subtract. 405,000,000−1.7×10^8 (A) 2.35 (B) 2.35×10^7 ​(C) 2.35×10^8 ​ (D) ​ 2.35×10^9 ​
Write the rate as a unit rate. 3 inches of rain in 6 hours
what is the value of 43rds the 3 is meant to be small
find the 4th term of (x-y)12
How do I do this? Please explain it. Thank you.
not sure what the answer is??