jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

According to Jane’s 2014 W-2 form, what are her total deductions? A) $12,195.00 B) $8,370.00 C) $3,825.00 D) $3,100.00
The amount of a radioactive isotope decays in half every year. The amount of the isotope can be modeled by f(x) = 346(one half)x and f(1) = 173. What does the 3
solve d over r equals t for r
Length and area of right triangle
Describe the formation of the four types of fronts and the weather associated with each
Plz help me my daughter needs to leave in five mins
does chicken pox reproduce via lytic or lysogenic
NEED HELP NOW 10 POINTS WILL MARK BRAINLIEST ANSWER PLZ ANSWER ALL 5 PHOTOS!!!!!
I need help with #4 plzz
Chloride ions, follow actively transported sodium ions from the nephron into the blood. Would you not expect the chloride ion concentration to decrease as fluid