jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best applies to the slope of the line below? A. the slope is negative B. the slope is zero C. the slope is positive D. the line has no slope
A criticism of the American system of federalism is that it is
round 44,769 to the nearest ten
Find the difference: 7 7/8 - 3 1/4=?
What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
how does arachne feel about her weaving skill
How did European affairs complicate the internal political and diplomatic problems of the new country (US)?
Suppose that *n = {n - 2, n + 2, 2n, n/2}. For example, *6 = {3,4,8,12}. For how many distinct integers n does *n have exactly three distinct elements?
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
In 1968,the estimated population of the world was 3,559,028,982 people.When this number is written in expanded form using exponents,one power of 10 would not be