justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

I NEED THIS RIGHT NOW
Which of the following countries best reflects the state-building strategies and outcomes detailed in the passage? Cuba in 1959 China in 1949 North Korea in 194
In 2009 and 2010, Sonia Sotomayor and Elena Kagan became the third and fourth women to serve as United States Supreme Court justices . Who were the first two wo
What is the Measure of angle X? Enter your answer please
Scenario: “I’ve been having a beer a few times a week. But I don’t drink that much—just when I’m stressed about school and stuff. It helps me relax and calm dow
solve for x 8(x+7)=-96
How do Cartographers show information on a map?
How do you write the algebraic notation when the scale factor is 1/2?
quizizz help 10 pts each brainiest guaranteed blah blah blah​
would u want to be a citzen of hong kong 2 senteces