justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Describe how the characteristics of ocean water near an iceberg change from summer to winter. A. higher salinity and lower density B. lower salinity and higher
What is the reason for the tragic end of the hero Beowulf?
The republics of the USSR declared themselves: satellites counties independent countries a federation
How do the Robinsons get the animals off the ship? A. They tie empty barrels to the animals so they can float to shore. B. They carry each animal, one by one, t
Blonde hair (b) is recessive and black hair (B) is dominant. A woman with black hair marries a man with blonde hair who is homozygous recessive for blonde hair.
Which sentence uses all its subject pronouns correctly? A. You, Travis, and him play with good sportsmanship. B. Barbara and I went hiking in the woods. C. Him
What specialist would care for the trachea?
What astronomical model from the Renaissance replaced the one expressed in the image above?
Which sentence correctly uses the word "so"? A. The crowd on the dance floor went wild, so did the band. B. Emily said, "This music is really wicked, so let's d
if 1 is a solution to g(x)=0 what I'd the other solution