spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

If a person wearing such a mask exhales 0. 65g of CO2 every minute. Calculate the number of grams of O2 that will be produced in 15 minutes.
9/[tex]9/3-6/10[/tex]-6/10
During the classical period, composers broke away from being skilled servants and became what type of composers?
You are involved in a car accident and a stranger contacts you offering a quick cash settlement and doesn’t want to deal with the insurance companies. you shoul
Which linear inequality is represented by the graph
If the percent yield for the following reaction is 65.0%, how many grams of KClO3 are needed to produce 8.00 g of O2?
Is the function y = 3x4 - 1 linear or nonlinear?
Una página de plástico diseñada para guardar cromos puede contener hasta 9 cartas. ¿Cuántas páginas se necesitarán para almacenar 517 tarjetas? Dé una respuesta
The idea of a rigid motion is a significant concept in geometry. Explain what a rigid motion is and why it is essential. Using the diagram below, identify the s
Csikszentmihalyi coined the term ________ to describe completely focused motivation