spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

suggest two ways in which parents can raise boys and girls to encourage equal power relations
Use the graph to determine the function's domain and range.
The regular price of an item is $35. the item is on sale with a discount of $10. what is the discount rate?
A woodworker produces 2 chairs every day. The company that buys the chairs randomly selectes the days on which to check the chairs made that day. Does this resu
The minimum monthly payment for adeline's credit card is 2.5% of her balance or $30, whichever is higher. if adeline's balance at the end of her last billing cy
What was the "great compromise" in drafting the new construction ? a. a plan to create new states the northwest b. a plan to create a unicameral federal legis
How do you write 7/4 as a percentage?
How did brazil gain its independence??
Use the terms (chaos) and (warring states period) to write about china in the zhou dynasty.. ASAP PLEASE
How many moles of ca(no32 are in 400 ml of a 0.80 m calcium nitrate solution?