madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

what is the vaule of the expression x + y + - y When x= -1 and y = 3
Why did so many reform movements gain strength between 1830 and 1860
CottonPlus, a sportswear company, is releasing a new casual sportswear line. The company approaches a basketball star to endorse the new line and hosts a 10-kil
Planet A is an outer planet, and planet B is an inner planet. Inner planets rotate slowly, so they take more time to complete a rotation. Outer planets rotate f
More than 8 out of 10 Americans own and use a cell phone.
The square root of 198 is between witch two numbers?
ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ
Factor. 3ab-6b^2-2bc+ac (Thank you, please explain all steps)
Ray Kroc explain four main points that led to his success and why.
A bucket of water of mass 20 kg is pulled at constant velocity up to a platform 32 meters above the ground. This takes 8 minutes, during which time 6 kg of wate