madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

How long does it take for the Earth to make a complete revolution around the sun?
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!1 An intestinal epithelial cell powers the movement of glucose into the cell against its concentration gradient by simultaneously trans
The US purchases most of its coffee from Columbia. These coffee purchases would be an example of a Import Export Tariff Sanction
According to the article, how did John Ridge justify his decision to sign the Cherokee Nation's removal treaty?
Write each verb in the past tense Write Hit Swim Break Tear Ring Begin
what was one result of the War of 1812 a .European governments respecting b.b.America be America needed more soldiers and ships c. Europeans government wanted t
Question 2 The area of a square is 60 square inches. Which equation best represents the length of one side of the square?
r^2(3rst^4)^2 Can someone please solve it!
A. B. C Or d Please help
The Tigers’ second play went for +4 1/2 yards. Did the Tigers gain or lose yards on that play? How many yards did they gain or lose?