kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What is the best estimate for the product of 289 and 7?
how many ten thousands equal 400,000
Solve each inequality, justifying each step you use x-5<35
Word form 67.943 answers please
Write a pair of numbers such that the value of the 7 in the first number is 1000 times the value of the 7 in the second number, and the value of the 3 in the fi
Show two ways to decompose the number 749
Is 2 thousandths + 4 hundredths is greater or less than 0.127
How can I fill do this problem?10x2 tens=_______ones=______
What is the estimate for 200,629+28,542
how can you use number patterns to find the least common multiple of 120 and 360