kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Can Two People With Blue Eyes Have A Brown Eyed Child And Why Or How Is This Possible Or Impossible?
Which substance can not be broken down by chemical means? (1) ammonia (3) methane (2) antimony (4) water
Which change takes place in a nuclear fusion reaction? (1) Matter is converted to energy. (2) Energy is converted to matter. (3) Ionic bonds are converted to co
Which statement best describes the properties of a rhombus? A parallelogram with four right angles and all sides equal in length A parallelogram with four ri
A sample of a gas is contained in a closed rigid cylinder. According to kinetic molecular theory, what occurs when the gas inside the cylinder is heated? (1) Th
Which substance can not be decomposed by a chemical change? (1) ammonia (3) propanol (2) copper (4) water
Two spherical balloons are filled with water. The first balloon has a radius of 3 cm, and the second has a radius of 6 cm. How much more water is in the larger
A gas changes directly to a solid during(1) fusion (3) saponification(2) deposition (4) decomposition
What is the purpose of archaebacteria?
When you divide a whole number by a decimal less than 1, the quotient is greater than the whole number. why?