bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What provides the financial support to workers who are retired or have disability’s?
how do i convert 30270000 into scientific notation
What steps can you take to ensure a safe workout program? (Explain)
please help me with this ty so much
please helpwhat is the equation for the horizontal asymptote
what is 52.4 plus 37.30
Gianna is paid 90$ for 5 hours of work At this rate,how long would Gianna have to work to make 60$?
) a block is on a frictionless table, on earth. the block accelerates at 5.3 m/s 2 when a 10 n horizontal force is applied to it. the block and table are set up
help me asap! the last letter is e it might be a little cut off
PLEASE ANSWER FAST WILL MARK BRAININESS 1. Refer to the book and to Reading Guides from previous lessons to help you complete the following outline. Then, write