bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

United States inventor (born in Scotland) of the telephone (1847-1922)
The winter-ravaged troops at Valley Forge, suffering from cold, hunger, and disease, participated in many forms of entertainment to keep up morale. What was a
Where does the Liberty Bell hang?
Where should you go to read President Lincoln’s Gettysburg Address, which is carved in the walls of the Lincoln Memorial? a. Gettysburg, Penn. b. Washington,
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?
Rule for the relationship between certain quantities. Domain Origin Formula Term
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
Whats is the definition of Parallel Circuit
Two ratios (fractions) that are equal to each other.