metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Why does warm and moist air mass form over the ocean near the equator
Which of the following statements about earthquakes is false? A. The building and release of stress along a plate boundary can result in an earthquake.
how many grams are in 4.65 mol of AI(NO2)3
(Avma) represents a policy statement issued
¿Cuál no es un ingrediente de una pizza? A. tomates B. pan C. arroz D. queso
How do you Increase 28 by 7% and how
During hot weather and vigorous exercise people sweat. as the water on their skin evaporate the water molecules absorb heat energy. explain why this process is
Define the role of competition commission
In a paragraph, describe the political and economic characteristics of European states that aligned with the United States and those that aligned with the Sovie
What do we call the process by which rocks wear down and break apart into smaller pieces?