metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x which satisfies the following equation. log2(x−1)+log2(x+5)=4
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the correct position in the answer box. R
as resistors are added in series​
find the area of quadrilateral​
Which sentence from "The Yellow Wallpaper" best contributes to the disgusted tone?
(X-3)2 -0 Ajuda, alguém ajuda?
Which factor is a major contributor to outdoor air pollution? radon fossil fuels ultrafine particles carbon monoxide
1. 2. 3. 4. Tourist: How can I travel to Lalibella? Travel agent: A. B. C. D. Their new house is more big than bigger than A. B. I suggest that you hire a four-
william used 15 cm of tape to wrap 3 presents, Find the length of tape to wrap for 1 present?
jung kook transformation with no plastic surgery for army fanboy and fangirl top the picture​