zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! I will give brainliest. Just please try your best. Jackson has a cube. Each edge of the cube is 5 centimeters long, as shown below. Part A Jackso
Find the value of X 4.5 8.9 6.5 X 13 b 11 can someone answer
.........................
Differences between fundamental and derived quantities​
How to say "I gave him" In spanish.
A flower shop has 426 flowers. This week they sell 285 flowers. At the end of the week, the shop gets a delivery of 310 more flowers. How many flowers does the
(25 point) Which phrase describes a measure undertaken by Arkansas Governor Orval Faubus? 1.increased taxes on the working class and lowered them for the rich 2
Which woman is incorrectly matched with the reform she worked for? Dorothea Dix - prison reform Angelina Grimké - the end of slavery Elizabeth Cady Stanton - wo
Siamese cats and Himalayan rabbits have light-colored bodies but darker-colored paws, ears, and tail due to an enzyme whose activity varies with temperature. Th
what is the value of n in the equation -1/2(2n+4)+6= -9+4(2n+1)