zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Which structure would be unaffected by the peripheral nervous system? (A) meninges (B) sense organs (C) muscles (D) glands
I have finals tomorrow lol. If you guys could teach me how to do this you’d be amazing
a ____(concave, convex) mirror is used to collect light in a reflecting telescope
Will give Brainliest to the first correct answer. Alternatively, imagine that a bank receives an e-mail from a client, which instructs that all the client's fun
How were the glasnost and perestroika policies different from Soviet policies of the past?
how is the policy of imperialism different from a rivalry for control of natural reasources
Globalization can lead to radically unequal economic growth because of what
One of the same side angles of two parallel lines is 20° smaller than the other one. Find all angles. Please explain so I can understand in future situations.
How to calculate top 10 percent excel with standard deviation and mean?
Why should the president be honest?