makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

The absolute magnitude of a star:
Ancient Athenian citizens made decisions directly in the assembly. This is in contrast to a representative democracy, which is...?
Suppose you flip a coin and roll a number cube. What is the probability of having tails come up on the coin and an even number on the number cube?
Which of the formed elements of blood defends against pathogens? White blood cells Red blood cells Antibodies Plasma
SOMEONE HELP PLEASEIn the figure, M and N are midpoints of RT and ST. What is the length of MN? a + b b - a 2
According to science, the fastest speed possible for anything is the speed of light, which is about 186,000 miles per second. That is, in one minute, light trav
The first species to inhabit bare ground is called a __________. question 7 options:
plzzz help How could the overuse of household disinfectants weaken the immune system? By killing white blood cells that inhabit the surface of the skin By br
In areas where crops were most abundant, slave labor was inexpensive. Because slaves were easily replaced, what often occurred?
Which type of plant cell is undifferentiated?