makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

solve proportion 12/p = 36/45
How and what techniques did Claude Monet use to compose the Haystacks paintings?
Which side are sheriff heck tate and mr. underwood on?
Number two would it be A or B? My friends and I are reading the question differently and some think it’s decay while others think it’s growth.
You use the ____ clause to list data in a specific order.â
what top-grossing film of 1921 turned then-little-known actor Rudolph valentino into a superstar and associated him with the image of the Latin lover?
Why did the king establish the Dominion of New England in the American colonies? The king felt the colonies were growing too independent from England. The king
A(n) ____ , a type of idps that is similar to the nidps, reviews the log files generated by servers, network devices, and even other idpss.
find the length of the base indicated for each trapezoid
graphic design is also known as what