makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

is 2/3 bigger than 7/8
if you had been a merchant in Europe during 1400s would you have supported attempts to find new routes to Asia
Why did the United States become involved in the Philippines’ affairs? to help establish a democracy in preparation for independence to fight the Spanish-Americ
what kind of organism is a zooxanthellae
What is 16.403 round to the nearest tenth?
A gardener weeds 2/3 of a flower bed in 6 min. How much of the flower bed did the gardener weed in 1 min?
A European swallow flies about 11 meters in 1 second.How many kilometers could it flyvin 5 minutes.
Which young French officer became a general on Washington's staff and his lifelong friend? A. George Rogers Clark B. Nathanial Greene C. Marquis de Lafayette D.
what does lysosomes look like
explain the concept of racism and social Darwinism and how they relate to the policy of imperialism