makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

which of the 3 was born earlier? 1=johnny depp, 2=ben stiller, 3=halle berry
Complete this sentence to make a complex sentence. The police officer was very concerned about
The name "Pangaea" comes from the combination of two ancient Greek words, pan and gaea, meaning
How much is 4817 times 818?
which of the following is an electronic device that measures ph? a. a ph meter b. a molarity meter c. a hydroxide meter d. a hydronium meter
What is 44/6 as a mixed number?
A collective noun names a group of more than one person, place, or thing. True False
Who was the first person to see living things through a microscope
What is 22/50 in simplest form?
Isaiah puts a 10 gram weight on a pan balance.how many 1-gram weights does he need to balance the scale