cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What is the strength of the electric field in a region where the electric potential is constant?
Early in the Renaissance, almost all bankers were people of the Jewish faith. These men provided a much-needed service to fellow businessmen who were seeking ad
equation of the line if (-4,1) and m=3
2x+3y=780 What is x? What is y?
plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
d. For every 24 lb of body mass, a gorilla will eat 4 lb of food each day. If a gorilla eats 40 lb of food in a day, how much does it weigh? HELP ME
If 3/5 of a cup of water fills 3/4 of a plastic container, how much water, in cups, is needed to fill one whole container?
Can someone help please
which population had the greatest density?​
Cosimo Medici was taken prisoner and tortured after rivals of the Medici found a way to have him arrested. Cosimo was sentenced to be executed for his crimes ag