cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

6. A block with a mass m = 2.0 kg slides down a ramp inclined at an angle 0 = 30° as shown below. The block accelerates at a rate of 2.3 m/s?. a. Find the compo
what are the seasons in korea monthly
Find the difference quotient f(x+h)-f(x)/h, where h≠0, for the function below. f(x) = -4x² + 3x-5 Simplify your answer as much as possible.
(a) Suppose that 4 persons are playing one round of rock-paper-scissors where all players show their hands randomly. (i) What is the chance that exactly 1 perso
why do we fear death?​
1=x^2 Solve for X. Y=x^2-1
Muskan is making a fruit salad. She starts with (m + n)/(m ^ 2 + mn + n ^ 2) cup of strawberry, (m - n)/(m ^ 2 - mn + n ^ 2) cup of ...
how would I solve this?​
compute (√3-√6+√12-√24)x√6/2
7.1×10^25 atom of lithium calculate the number of moles .