mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

How do these lines help establish themes in the poem
Completa con una palabra del banco de palabras.
What are some things that people can do to prepare for parenthood? review questions?
Which information about the injured party is needed to complete an incident report?
how many squares are in 2×2 grid?
Please help me!!! - describe two different ways that Earth's layers are defined.
Which belief suggested that the United States and its citizens had the right and duty to spread democracy across the continent and fill the land from coast to c
How did the Church respond to John Wycliffe’s call for reforms, such as translating the Bible into English?
Why is Maine famous for lobsters?
Which of the following threats did soldiers face in the trenches? fire starvation collapse disease