mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Flowers can contain one or both sexes of flower parts. D______ is the E_____is the E____is the G____is the All of these are male or female​
who was henry m rector​
Geometry pls help :(
6_7/8 Rename the mixed number by regrouping?
Abraham Lincoln would most likely support which statement?
Which of these countries went through major industrialization first? O A. Korea B. Germany C. China O D. Brazil
PLEASE ANWSER ASAPP ILL MARK BRAINLIEST
[tex]16 \div81 \: - 3 \div 4[/tex]please note that this is exponents ​
When did the first European settlers arrive in the northeastern region? early 1500s early 1700s early 1600s early 1400s
what is the highest point on earth? What is the lowest point on land? in the ocean?