mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

2w-11+4w=7 what is the answer
#57 plzzzzzzzzzzzzzzzzz
4x^2+4y^2=64 what are the domain and range
What's the single exponent for K^8 x K^9
Which coordinate pair is in the solution set for y < 1 − 6x?
When was mohenjo daro established?
I need some cool things to do with windows command prompt.
Will subscribes to a monthly auto magazine. his one year subscription costs $29.97. if he pays for the subscription in 3 equal installments, how much is each pa
At a gas station, the price of a regular gas was $3.80 per gallon on monday. the price increased to $3.85 per gallon on tuesday. round the price per gallon for
Write the complete balanced equation for the following reaction: C4H10 + O2 yields CO2 + H2O