idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

felishaguerrero felishaguerrero
  • 03-12-2019

Answer:

28/8=3.5...so probably just 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve this equation for x. Round your answer tothe nearest hundredth.7 = In(x + 5)​
Solve for x in the equation X2 - 12x+36-90 X = 6+3/10 X=6+2V7 X= 12+3 22 x= 12+3/10
How does the myelin sheath help the neuron?
Scholars believe the Mycenaeans were a warlike people because: They left written records of their many conquests. Battle and hunting scenes dominate their art
How many moles of mgci2 are there in 318 g of the compound?
What are the 3 portions of the brain stem and what do each do?
If 25 kg of ice at 0C is combined with 4 kg of steam at 100C, what will be the final equilibrium temperature (in C) of the system? Latent heat of fusion of i
what are measures of central tendency
Simplify (4x² – 2x + 8) - (x² + 3x - 2)
Explain one way in which opportunities for women and minorities changed during the war.