stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

A rock is projected upward from the surface of the moon, at time t = 0.0 s, w a velocity of 30 m/s. The acceleration due to gravity at the surface of the moon i
Which of the following is a benefit of urban development? A. Development of economic centers B. Development on agriculture land C. Decrease in biodiversity D. D
Every month, $65 is withdrawn from Tom's savings account to pay for his gym membership. He has enough savings to withdraw no more than $585. For how many months
A rock is dropped from a vertical cliff. The rock takes 6.00 s to reach the ground below the cliff. What is the height of the cliff? (take g=10.0 m/s2)
What is the correct answer for this equation? 6 ÷ 2(1+2) =
Election reflect questions ConcordTV: what are the major political parties? How do they affect elections? ConcordTV: which issue do you think was the most impor
Please Help! When Mario has to leave the house for a while, he tethers his mischievous puppy to the corner of a 12 ft-by-8 ft shed in the middle of his large b
Why do we still read Romeo and Juliet?
Why did FDR lose the support of many people in 1937?
If BC = 6 and AD = 5, find DC. A) 4 B) 4.5 C) 7.2