stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

A jumping spider's movement is modeled by a parabola. The spider makes a single jump from the origin and reaches a maximum height of 16 mm halfway across a hori
explain the major natural resources of nepal
what are two obvious ideas in the advertisement that reflect European views about race and non-white people living in European colonies why do they use ideas im
True or False. You can call/execute a function in the body of a loop
Where does antidiuretic hormone (adh) exert its effects to promote water reabsorption?
in how many ways can 20 identical balls be distributed among 5 distinct bins?
The terms endomorph, mesomorph, and ectomorph are all ________, which describe basic body builds
USPS stuck on "We are preparing your order for shipment" for 3 days. What does this mean?
What is the net energy gain when 1 molecule of glucose from glycogen stores is converted to lactate?
Determine if there is a statistically significant difference between the absorption data of black walnut trees and maple trees