lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

If g:x = 2x-3 4 find 9^-1 (-3)​
The story of Frankenstein begins with a series of letters from an explorer named Walton to his sister, Margaret. What effect does framing the story in this way
Calculate the root mean square velocity of I2(g) at 373 K.
If the sum of a number and eight is doubled the result is five less than the number find the number
Determine if the following scenarios are mutually exclusive or overlapping. Explain your reasoning.1. You are taking a multiple choice test. Event A is you choo
The debt to tangible net worth ratio is calculated as follows: (Equity - Intangible Assets) / Interest Bearing Liabilities Interest Bearing Liabilities / Equity
Solve the following...6x - 5 = -9x -9​
“Providing everyone with the benefits of modern industry might not be enough, especially as continued technological innovation would require the constant remode
What is the formula for the margin of error?
If the odds on a bet are 7:1 against, what is the probability of winning? Express your answer as a fraction.